03
juni
2015

Karaman’dan Avrupa’ya Göçün 50. Yılı

b26d29c7326cf5754cd7d11ca49a65cb1964 yılında Karaman’da meydana gelen Çarşı Yangını ve sonrasında başlayan Yurtdışına İşçi Göçü.

Yangın sonrası büyük zarara uğrayan Karaman Esnafına destek amaçlı, Devlet tarafından Karamanın Afet Bölgesi ilan edilmesi ve akabinde İş ve İşçi Bulma Kurumu aracılığı ile yapılan başvurular, başvurusu kabul edilen insanlar ve Karaman Tren Garı’ndan başlayan gurbet yolculuğu…

Bu gün birçok insanın hatırlayamadığı, arşivlerde bile aransa da fazla bir şey bulunamadığı, yaşayan nüfusun onbeş, yirmibinlerde olduğu, ekonomik sorunların yaşandığı, işsiz gençlerle dolu bir Karaman.

22
maart
2015

TEŞEKKÜR

Hollanda Karamanlılar Vakfı ve Karaman Köy Derneklerinin ortak çabaları ile oluşan
ve bundan sonraki süreçte de Karamanı ve Karamanlıları Hollanda’da ve Türkiye’de temsil edeceğine
ve yeni başarılara taşıyacağına inandığımız Hollanda Karamanlılar Federasyonu yönetimi,

Vakfımızın uzun yıllar yönetim kurulu başkanlığını yürüten ve geçen yıl Türkiye’ye kesin dönüş yapan
Uğur Şen’i Onursal Başkanlık ödülü ile onurlandırmıştır.

Hollanda Karamanlılar Federasyonu’na başarı dileklerimizi sunar,
bu saygın davranışlarından dolayı TEŞEKKÜR ederiz.

HOKAV Yönetim

23
februari
2014

Hollanda Karmanlılar Vakfı Basın Bildirisi

Hollanda’nın koklu ve en etkili sivil toplum orgutlerinden olan “HOLLANDA KARAMANLILAR VAKFI” kurulusunun 15. yılında yapacakları özel faaliyet programıyla gündeme geldi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulunan vakıf başkanı Uğur SEN, içinde bulunduğumuz 2014 yılının Hollanda , Karamanlılar Vakfı’nın kurulusunun 15. yılı olmasının yanında Türkiye ile Hollanda arasında imzalanan İç Göçü Anlaşması’nın 50.yili olduğunu da belirterek; bu yıl içerisinde ileriye donuk  ve bir eser olarak kalacak faaliyetlere daha fazla yer vereceklerini belirtti.

Başkan Uğur Sen’in yazılı açıklaması şöyle:

“Değerli hemşerilerimiz ve saygıdeğer dostlarımız.

Gücünü ve varlık sebebini sizlerden alan kuruluşumuz HOLLANDA KARAMANLILAR VAKFI, Hollanda’da bulunan bir sivil toplum örgütü olarak bu yıl kuruluşumuzun 15.yilini kutlamaktayız.

Bu güne kadar Hollanda’da yasayan ve basta hemşerilerimiz olmak üzere tüm insanlarımıza yönelik faaliyetlerde bulunduk. Bu çalışmalarımız esnasında Türkiye’deki ihtiyaç sahiplerini de unutmadık. Defalarca memleketimizdeki engellilerimize gönderdiğimiz araçların yanında ihtiyaç sahibi 20’u aşkın öğrencimize karşılıksız burs verdik ve hala da vermeye devam ediyoruz. Türkçe’mizle alakalı projeler yürüttük. Bir Karamanlı olan Yunus Emre’nin şiirlerini Hollandaca olarak bir kitap halinde yayınladık ve ücretsiz  dağıttık. Sosyal ve kültürel çalışmalarımızla, şölen ve spor turnuvalarımızla hemşerilerimizin arasındaki birlik ve beraberlik ruhunu sürdürdük, dostlukları pekiştirdik. Faaliyetlerimizle pek çok vakıf ve derneğe örnek olduk.

Yazdıklarımız, yaptığımız çalışmalarımızın sadece bir kaç tanesidir ve hizmetlerimiz artarak devam edecektir.

Ancak su hususu da özellikle belirtmek isteriz ki; bu çalışmalarımızda basta hemşerilerimiz olmak üzere, gerek Hollanda’dan ve gerekse Türkiye’den tüm insanlarımızı yanımızda bulduk ve onların fedakârlıklarıyla bu günlere geldik. Bize güvenen ve bizi destekleyen herkese ayrı ayrı teşekkür ederiz.

2014 yılı ayni zamanda Türkiye ve Hollanda arasındaki Is Göçü Anlaşması’nın da 50.yilidir ve bu özel yıla mahsus bir dizi özel faaliyetlerimiz olacaktır.

Bu özel projelerimizi;

23 Mart 2014 Pazar günü Rotterdam Kocatepe Camii’nde saat 12.oo – 13.oo arasında (öğle namazı öncesi)  icra edilecek olan, Gurbette Kalanlar – Gurbette Ölenler adi altında; Hatm-i Şerif Dua ve Mevlidi Şerif Kıraati ile başlatmış olacağız.

Devamında da;

Vakfımız tarafından projeleri yapılmış olan “50. Yıl Özel – 10 Adet Temel” projemizi tanıtarak bu doneme özel ve kalıcı çalışmalarımızı da resmen ilan etmiş, hemşerilerimize ve kamuoyuna duyurarak ilan etmiş olacağız.

Bu 10 temel projemiz:

1-   Göçün 50. yılında 50.000 fidan toprakla buluşuyor kampanyasıyla Karaman’da 50. Yıl Hatıra Ormanı’nın kurulması.
2-   Karaman Gar binası önünde Gurbet Anıtı – Gurbetçi Heykeli dikilmesi.
3-   Göçün 50. Yılı anısına hatıra pul, para ve madalyon basılması.
4-   Karamanoğlu Mehmet bey Üniversitesi ile birlikte Göç ve Gurbet Paneli’nin düzenlenmesi.
5-   03 Ağustos 2014 Pazar günü Karaman Gökçe Camiliği alanında Gurbetçi Buluşması toplu piknik şöleninin yapılması.
6-   07 Ağustos – 10 Ağustos tarihleri arasında Karaman’da gurbetçi ve yerli gençlerimiz arasında futbol, yüzme ve çeşitli spor müsabakalarının düzenlenmesi.
7-   09 Ağustos 2014 Cumartesi günü aksamı Karaman Kemal Kaynaş Stadyumu’nda unlu ses sanatçılarının yanında gurbetçi saatçilerimizin da katilce 50.Yil Özel Konseri düzenlenmesi.
8-   Hollandalı fotoğraf sanatçıların eserlerinden seçilen ve gurbetteki hayatimizi yansıtan 50 x 2 = 100 adet büyük boy siyah beyaz fotoğraftan oluşan serginin Karaman’da ziyarete açılması.
9-   Karaman Müzesi’nde gurbetçilerle ilgili özel bir bolumun açılarak gurbet hayatimizin canlandırılması.
10- Il Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla; Karaman’daki orta dereceli okullar arasında düzenlenecek olan Göç ve Gurbet ile alakalı şiir, makale, ve hikaye yarışmasın teşviki ve ödüllerinin verilmesi seklinde olacaktır.

Bu faaliyetlerimiz henüz araştırma  safhasında olan bazı ek çalışmalarla desteklenerek temel projeler daha da artırılabilecektir.

Bunlarla birlikte, her yıl olduğu gibi bu sene de;  sosyal, kültürel ve ihtiyaç sahiplerine yârdim programlarımız aynen devam edecektir.

Bu faaliyetlerimizi hep birlikte yapacağız ve bu onuru hep birlikte paylaşacağız.

Karamanlı hemşerilerimizin birlik ve beraberliklerini muhafaza ederek, hiç bir ayrılığa, kırgınlığa ve dargınlığa meydan vermeden, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendi yegane temsilcisi olan HOLLANDA KARAMANLILAR VAKFI’nın etrafında kenetlenerek çalışmalarımıza katkı sunacaklarına eminiz.

Bugüne kadar bizleri yalnız bırakmayan ve hiç bir fedakârlıktan kaçınmayan basta hemşerilerimiz olmak üzere tüm yardımseverleri ve dostlarımızı sevgi ile selamlar saygılarımızı sunarız.”

Hollanda Karamanlılar Vakfı
Başkan
Uğur ŞEN

06
februari
2014

GÖÇ anıtına İLK vekil ziyareti

AK Parti Karaman Milletvekili ve Meclis Hukuk Komisyonu Üyesi Mevlüt Akgün temaslarda bulunmak üzere Rotterdam’a geldi. Akgün bu ziyaretinde Rotterdam’daki Misafir İşçi Anıtını’da ziyaret etti.

Bazı temaslarda bulunmak üzere Rotterdam’a gelen AK Parti Karaman Milletvekili ve Meclis Hukuk Komisyonu Üyesi Mevlüt Akgün geçen yıl kasım ayında dikilen Misafir İşçi Anıtını ziyaret etti.

Milletvekili Akgün’e bu ziyaretinde Rotterdam Anakent Belediye Meclis Üyesi Zeki Baran ve Hollanda Karamanlılar Derneği kurucularından Uğur Şen de eşlik etti.

Misafir İşçi Anıtı düşüncesinin sahibi gazeteci Ömer Hünlar Ilık’tan anıtla ilgili bilgiler alan Milletvekili Akgün’e ziyaretinin anısına, anıt işlemeli bir atkı hediye edildi.

Dünya’daki ilk Misafir İşçi Anıtı’nı ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Milletvekili Mevlüt Akgün anıtın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese, Rotterdam Belediyesi’ne ve Hollanda Hükümetine teşekkür etti.

Babasının da 1968-1988 yılları arasında Hollanda’da misafir işçi olarak çalıştığını ve 55 yaş uygulamasından yararlanarak dönüş yaptığını söyleyen Akgün sözlerine şöyle devam etti: ‘Hem çok duygulandım hem de çok onurlandım.

31
december
2013

2014

Yeni yılın tüm insanlığa ve dünyaya barış, mutluluk getirmesi dileğiyle herkesin yeni yılı kutlu olsun.
HOKAV
12
december
2013

DUYURU

2012 yılında yapılan bir etkinliğe verilen slogan olarak seçilen BİZ BİZE KARAMAN ismi ile bir gurup tarafından yürütülen çalışmalarla, HOLLANDA KARAMANLILAR VAKFI arasında herhangi bir resmi veya gayri resmi bağ bulunmadığını,

Bu zamana kadar HOLLANDA KARAMANLILAR VAKFI ile BİZ BİZE KARAMAN arasında herhangi bir ortak çalışma yapılmadığını ve bundan sonra da yapılmayacağını,

Bu zamana kadar yaptıkları etkinliklerle HOLLANDA KARAMANLILAR VAKFI’nın bağdaştırılmaya çalışıldığı ve  sponsorluk taleplerinde bu savın kullanıldığı tesbit edilen BİZ BİZE KARAMAN ekibinin bundan sonra yapacakları etkinliklerde HOLLANDA KARAMANLILAR VAKFI’nın bu tavrını dikkate almalarını,

HOLLANDA KARAMANLILAR VAKFI’nın, herhangi bir şekilde isminin kullanılmasına karşı olduğunu, bu tür girişimlein tekrarı halinde Vakıf Yönetiminin haberdar edilmesini, değerli üyelerimizden ve Karamanlılardan rica ederiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

HOKAV

 

 

22
oktober
2013

Uitnodiging: Onthulling monument voor de gastarbeider

Ter gelegenheid van de onthulling van het monument voor de gastarbeider  willen wij  u graag uitnodigen, om op  10 november bij deze bijzondere gebeurtenis aanwezig te zijn.  De historie van de gastarbeiders dateert van vlak na de tweede wereldoorlog, waarbij deze groep zich door middel van keihard werken heeft ingezet voor de wederopbouw van Nederland en daarmee tegelijkertijd het  versterken van haar economie. Nederland erkent de belangrijke bijdrage die de gastarbeiders hebben geleverd en door middel van dit monument geven we die erkenning en sluiten we een stuk van onze geschiedenis als Nederland af.  Dit is het enige monument in Nederland waarmee wij als samenleving waardering uitspreken naar deze doelgroep.  Tot de groep gastarbeiders rekenen we: Spanjaarden, Turken, (voormalig) Joegoslaviërs, Portugezen, Italianen, Marokkanen, en Grieken.

Rotterdam is een stad van diversiteit. Een stad die vanuit haar geschiedenis verrijkt is met diverse culturen en inwoners, mede door de verschillende gastarbeiders die hier destijds naar toe zijn vertrokken. Om de meerwaarde van deze diversiteit voor onze stad een gezicht te geven zijn een aantal betrokken Rotterdammers enige jaren geleden aan de slag gegaan met het vormgeven van dit monument voor de gastarbeiders en de kracht die hun diversiteit de stad heeft gebracht.

In de afgelopen jaren heeft kunstenaar Hans van Bentem met de steun van vele partners een monument ontworpen en gemaakt speciaal voor de bijdrage die de gastarbeiders  hebben geleverd en hoe kan het ook anders, deze zal geplaatst worden in het Afrikaanderpark in Rotterdam Zuid. Een bewogen wijk met een rijke geschiedenis.

De onthulling zal plaats vinden op zondag 10 november om 15 uur. Vanaf 12.00 uur zal er gelegenheid zijn om een tentoonstelling te bezoeken en kennis te maken met de verschillende culturen. Uw aanwezigheid wordt zeer op prijs gesteld.

Voor de onthullingceremonie is het college van B&W van Rotterdam en  Minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties dhr. Plasterk uitgenodigd .

In verband met de organisatie vragen wij u om aan te geven of u aanwezig kunt zijn via: info@pbr.nu of via 010-4122057. Indien u vragen heeft of meer informatie wenst dan zullen we deze graag verstrekken.

Karamanlılar Vakfı olarak herkesi bekleriz

 

 

29
september
2013

Mısırlıoğlu: Tuncel Kurtiz Baba Tarafından Karamanlıydı

Tuncel Kurtiz geçtiğimiz hafta Cuma günü Beşiktaş’taki evinde düşerek vefat etti. Usta tiyatro ve sinema oyuncusun yazının yayına verildiği saatlerde çok sevdiği Balıkesir Güre Beldesi Tahtakuşlar köyünde toprağa verileceği yazılıp söyleniyordu.

28.09.2013 17:53:13

O, 1936 yılında bürokrat babasının görev yaptığı İzmit’te dünyaya geldi. Hukuk, Filoloji, Felsefe, Psikoloji ve Sanat Tarihi bölümlerinde okudu, ancak hiçbirinden mezun olmadı. Tiyatro ve sinemada oyunculuğu seçti. Yurtiçi ve yurtdışını tiyatro turneleri ile dolaştı. Derin kültüre sahip, karizmatik bir entelektüeldi. Elli yılı aşkın tiyatro ve sinema hayatı olan sanatçı, son yıllarda televizyon dizilerinde de rol aldı. “Ezel” dizisindeki “Ramiz Dayı” karakteri ile “herkes ölür yeğen, kimi toprağa gömülür, kimi yüreğe” sözleri dizi severlerin hala kulaklarında ondan bir hatıra olarak kalacak. Son olarak “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde ise “Şeyhül İslam Ebusuud Efendi” rolü ile seyircilerle buluşmuştu. Yurtiçi ve yurtdışında sayısız ödül alan sanatçı her devrin muhalif duruşlu oyuncusuydu.
Sanatçı geçtiğimiz yıl ulusal bir kanalda misafir olarak katıldığı televizyon programında baba tarafından Karamanlı Selanik göçmeni olduğunu, 1910 yılında (Balkan Savaşları öncesinde) Türkiye’ye geldiklerini, annesinin ise Boşnak olduğunu söylemişti.
Tarihi boyunca bağrından önemli devlet adamları, gönül insanları ve sanatçılar çıkaran Karamanın, Karamanlının ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun.