18
juni
2015

ACİL ŞİFALAR

mdogruYönetim Kurulu Üyemiz ve Vakfımızın Genel Muhasibi Muhammer Doğru 15 Haziran 2015 Pazartesi günü kalp ameliyatı olmuştur.  Antalya’da özel bir hastanede gerçekleşen damar nakli ameliyatı oldukça başarılı geçmiştir.
Kısa sürede sağlığına kavuşmasını beklediğimiz arkadaşımız Muhammer Doğru’ya geçmiş olsun der, acil şifalar dileriz.

HOKAV Yönetim

03
juni
2015

Karaman’dan Avrupa’ya Göçün 50. Yılı

b26d29c7326cf5754cd7d11ca49a65cb1964 yılında Karaman’da meydana gelen Çarşı Yangını ve sonrasında başlayan Yurtdışına İşçi Göçü.

Yangın sonrası büyük zarara uğrayan Karaman Esnafına destek amaçlı, Devlet tarafından Karamanın Afet Bölgesi ilan edilmesi ve akabinde İş ve İşçi Bulma Kurumu aracılığı ile yapılan başvurular, başvurusu kabul edilen insanlar ve Karaman Tren Garı’ndan başlayan gurbet yolculuğu…

Bu gün birçok insanın hatırlayamadığı, arşivlerde bile aransa da fazla bir şey bulunamadığı, yaşayan nüfusun onbeş, yirmibinlerde olduğu, ekonomik sorunların yaşandığı, işsiz gençlerle dolu bir Karaman.

22
maart
2015

TEŞEKKÜR

Hollanda Karamanlılar Vakfı ve Karaman Köy Derneklerinin ortak çabaları ile oluşan
ve bundan sonraki süreçte de Karamanı ve Karamanlıları Hollanda’da ve Türkiye’de temsil edeceğine
ve yeni başarılara taşıyacağına inandığımız Hollanda Karamanlılar Federasyonu yönetimi,

Vakfımızın uzun yıllar yönetim kurulu başkanlığını yürüten ve geçen yıl Türkiye’ye kesin dönüş yapan
Uğur Şen’i Onursal Başkanlık ödülü ile onurlandırmıştır.

Hollanda Karamanlılar Federasyonu’na başarı dileklerimizi sunar,
bu saygın davranışlarından dolayı TEŞEKKÜR ederiz.

HOKAV Yönetim

15
mei
2014

HOKAV Türkiye’deki Etkinliklere Katıldı

Yeni oluşum çalışmalarına devam eden Hollanda Karamanlılar Vakfı Karamanlı Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir’i misafir etmek suretiyle vatandaşlarımıza tarihten kesitler sunulmasına yardımcı olurken; Hollanda Karamanlılar Vakfı Türkiye’de de bazı ziyaretlerde bulundu ve etkinliklere katıldı.

23
februari
2014

Hollanda Karmanlılar Vakfı Basın Bildirisi

Hollanda’nın koklu ve en etkili sivil toplum orgutlerinden olan “HOLLANDA KARAMANLILAR VAKFI” kurulusunun 15. yılında yapacakları özel faaliyet programıyla gündeme geldi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulunan vakıf başkanı Uğur SEN, içinde bulunduğumuz 2014 yılının Hollanda , Karamanlılar Vakfı’nın kurulusunun 15. yılı olmasının yanında Türkiye ile Hollanda arasında imzalanan İç Göçü Anlaşması’nın 50.yili olduğunu da belirterek; bu yıl içerisinde ileriye donuk  ve bir eser olarak kalacak faaliyetlere daha fazla yer vereceklerini belirtti.

Başkan Uğur Sen’in yazılı açıklaması şöyle:

“Değerli hemşerilerimiz ve saygıdeğer dostlarımız.

Gücünü ve varlık sebebini sizlerden alan kuruluşumuz HOLLANDA KARAMANLILAR VAKFI, Hollanda’da bulunan bir sivil toplum örgütü olarak bu yıl kuruluşumuzun 15.yilini kutlamaktayız.

Bu güne kadar Hollanda’da yasayan ve basta hemşerilerimiz olmak üzere tüm insanlarımıza yönelik faaliyetlerde bulunduk. Bu çalışmalarımız esnasında Türkiye’deki ihtiyaç sahiplerini de unutmadık. Defalarca memleketimizdeki engellilerimize gönderdiğimiz araçların yanında ihtiyaç sahibi 20’u aşkın öğrencimize karşılıksız burs verdik ve hala da vermeye devam ediyoruz. Türkçe’mizle alakalı projeler yürüttük. Bir Karamanlı olan Yunus Emre’nin şiirlerini Hollandaca olarak bir kitap halinde yayınladık ve ücretsiz  dağıttık. Sosyal ve kültürel çalışmalarımızla, şölen ve spor turnuvalarımızla hemşerilerimizin arasındaki birlik ve beraberlik ruhunu sürdürdük, dostlukları pekiştirdik. Faaliyetlerimizle pek çok vakıf ve derneğe örnek olduk.

Yazdıklarımız, yaptığımız çalışmalarımızın sadece bir kaç tanesidir ve hizmetlerimiz artarak devam edecektir.

Ancak su hususu da özellikle belirtmek isteriz ki; bu çalışmalarımızda basta hemşerilerimiz olmak üzere, gerek Hollanda’dan ve gerekse Türkiye’den tüm insanlarımızı yanımızda bulduk ve onların fedakârlıklarıyla bu günlere geldik. Bize güvenen ve bizi destekleyen herkese ayrı ayrı teşekkür ederiz.

2014 yılı ayni zamanda Türkiye ve Hollanda arasındaki Is Göçü Anlaşması’nın da 50.yilidir ve bu özel yıla mahsus bir dizi özel faaliyetlerimiz olacaktır.

Bu özel projelerimizi;

23 Mart 2014 Pazar günü Rotterdam Kocatepe Camii’nde saat 12.oo – 13.oo arasında (öğle namazı öncesi)  icra edilecek olan, Gurbette Kalanlar – Gurbette Ölenler adi altında; Hatm-i Şerif Dua ve Mevlidi Şerif Kıraati ile başlatmış olacağız.

Devamında da;

Vakfımız tarafından projeleri yapılmış olan “50. Yıl Özel – 10 Adet Temel” projemizi tanıtarak bu doneme özel ve kalıcı çalışmalarımızı da resmen ilan etmiş, hemşerilerimize ve kamuoyuna duyurarak ilan etmiş olacağız.

Bu 10 temel projemiz:

1-   Göçün 50. yılında 50.000 fidan toprakla buluşuyor kampanyasıyla Karaman’da 50. Yıl Hatıra Ormanı’nın kurulması.
2-   Karaman Gar binası önünde Gurbet Anıtı – Gurbetçi Heykeli dikilmesi.
3-   Göçün 50. Yılı anısına hatıra pul, para ve madalyon basılması.
4-   Karamanoğlu Mehmet bey Üniversitesi ile birlikte Göç ve Gurbet Paneli’nin düzenlenmesi.
5-   03 Ağustos 2014 Pazar günü Karaman Gökçe Camiliği alanında Gurbetçi Buluşması toplu piknik şöleninin yapılması.
6-   07 Ağustos – 10 Ağustos tarihleri arasında Karaman’da gurbetçi ve yerli gençlerimiz arasında futbol, yüzme ve çeşitli spor müsabakalarının düzenlenmesi.
7-   09 Ağustos 2014 Cumartesi günü aksamı Karaman Kemal Kaynaş Stadyumu’nda unlu ses sanatçılarının yanında gurbetçi saatçilerimizin da katilce 50.Yil Özel Konseri düzenlenmesi.
8-   Hollandalı fotoğraf sanatçıların eserlerinden seçilen ve gurbetteki hayatimizi yansıtan 50 x 2 = 100 adet büyük boy siyah beyaz fotoğraftan oluşan serginin Karaman’da ziyarete açılması.
9-   Karaman Müzesi’nde gurbetçilerle ilgili özel bir bolumun açılarak gurbet hayatimizin canlandırılması.
10- Il Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla; Karaman’daki orta dereceli okullar arasında düzenlenecek olan Göç ve Gurbet ile alakalı şiir, makale, ve hikaye yarışmasın teşviki ve ödüllerinin verilmesi seklinde olacaktır.

Bu faaliyetlerimiz henüz araştırma  safhasında olan bazı ek çalışmalarla desteklenerek temel projeler daha da artırılabilecektir.

Bunlarla birlikte, her yıl olduğu gibi bu sene de;  sosyal, kültürel ve ihtiyaç sahiplerine yârdim programlarımız aynen devam edecektir.

Bu faaliyetlerimizi hep birlikte yapacağız ve bu onuru hep birlikte paylaşacağız.

Karamanlı hemşerilerimizin birlik ve beraberliklerini muhafaza ederek, hiç bir ayrılığa, kırgınlığa ve dargınlığa meydan vermeden, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendi yegane temsilcisi olan HOLLANDA KARAMANLILAR VAKFI’nın etrafında kenetlenerek çalışmalarımıza katkı sunacaklarına eminiz.

Bugüne kadar bizleri yalnız bırakmayan ve hiç bir fedakârlıktan kaçınmayan basta hemşerilerimiz olmak üzere tüm yardımseverleri ve dostlarımızı sevgi ile selamlar saygılarımızı sunarız.”

Hollanda Karamanlılar Vakfı
Başkan
Uğur ŞEN

06
februari
2014

GÖÇ anıtına İLK vekil ziyareti

AK Parti Karaman Milletvekili ve Meclis Hukuk Komisyonu Üyesi Mevlüt Akgün temaslarda bulunmak üzere Rotterdam’a geldi. Akgün bu ziyaretinde Rotterdam’daki Misafir İşçi Anıtını’da ziyaret etti.

Bazı temaslarda bulunmak üzere Rotterdam’a gelen AK Parti Karaman Milletvekili ve Meclis Hukuk Komisyonu Üyesi Mevlüt Akgün geçen yıl kasım ayında dikilen Misafir İşçi Anıtını ziyaret etti.

Milletvekili Akgün’e bu ziyaretinde Rotterdam Anakent Belediye Meclis Üyesi Zeki Baran ve Hollanda Karamanlılar Derneği kurucularından Uğur Şen de eşlik etti.

Misafir İşçi Anıtı düşüncesinin sahibi gazeteci Ömer Hünlar Ilık’tan anıtla ilgili bilgiler alan Milletvekili Akgün’e ziyaretinin anısına, anıt işlemeli bir atkı hediye edildi.

Dünya’daki ilk Misafir İşçi Anıtı’nı ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Milletvekili Mevlüt Akgün anıtın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese, Rotterdam Belediyesi’ne ve Hollanda Hükümetine teşekkür etti.

Babasının da 1968-1988 yılları arasında Hollanda’da misafir işçi olarak çalıştığını ve 55 yaş uygulamasından yararlanarak dönüş yaptığını söyleyen Akgün sözlerine şöyle devam etti: ‘Hem çok duygulandım hem de çok onurlandım.

04
februari
2014

Karabekir Paşa çok yönlü insandı

Aydınlar Ocağı’da Kâzım Karabekir Paşa’yı anlatan Dr. Mustafa Güçlü, “Musa Kâzım Karabekir çok yönlü bir insandı. Bu özelliğine rağmen ömür boyu siyasetten yasaklandı” dedi.

Büyük devlet adamı ve siyasetçi Musa Kâzım Karabekir Paşa, vefatının 66. sene-i devriyesinde Konya Aydınlar Ocağı’nda anıldı.

Sille Kültür Evi’nde gerçekleştirilen sohbette, Kâzım Karabekir Paşa’nın hayatını, askerî kişiliği ve siyasî mücadelesi ile yakın tarihimizde yaşanan olayları anlatan Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, 1882 yılında İstanbul Kocamustafapaşa’da doğan Musa Kâzım’ın 26 Ocak 1948 tarihinde ve 66 yaşında vefat ettiğini söyledi. Ali Fuat Cebesoy’la akraba olan Karabekir Paşa’nın
ailesinin Karaman’ın Kâzım Karabekir ilçesinden olduğunu ve babasının Kırım Harbine 16 yaşında gönüllü olarak katılan Mehmet Emin Paşa olduğunu kaydeden Dr. Mustafa Güçlü, Karabekir Paşa’nın annesinin 5 erkek çocuk sahibi Hacı Havva Hanım olduğunu belirtti.
Sohbette Osmanlı’nın son dönemleri ile yakın tarihimize de ışık tutan Dr. Güçlü, Osmanlı’yı yıkabilmek için 1. Dünya Savaşı’nın çıkartıldığını, İngilizlerin Hilafetin kaldırılmasını, Yahudilerin de Filistin’de İsrail devletinin kurulmasını istediklerini ifade etti.