15
mei
2014

HOKAV Türkiye’deki Etkinliklere Katıldı

Yeni oluşum çalışmalarına devam eden Hollanda Karamanlılar Vakfı Karamanlı Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir’i misafir etmek suretiyle vatandaşlarımıza tarihten kesitler sunulmasına yardımcı olurken; Hollanda Karamanlılar Vakfı Türkiye’de de bazı ziyaretlerde bulundu ve etkinliklere katıldı.

06
februari
2014

GÖÇ anıtına İLK vekil ziyareti

AK Parti Karaman Milletvekili ve Meclis Hukuk Komisyonu Üyesi Mevlüt Akgün temaslarda bulunmak üzere Rotterdam’a geldi. Akgün bu ziyaretinde Rotterdam’daki Misafir İşçi Anıtını’da ziyaret etti.

Bazı temaslarda bulunmak üzere Rotterdam’a gelen AK Parti Karaman Milletvekili ve Meclis Hukuk Komisyonu Üyesi Mevlüt Akgün geçen yıl kasım ayında dikilen Misafir İşçi Anıtını ziyaret etti.

Milletvekili Akgün’e bu ziyaretinde Rotterdam Anakent Belediye Meclis Üyesi Zeki Baran ve Hollanda Karamanlılar Derneği kurucularından Uğur Şen de eşlik etti.

Misafir İşçi Anıtı düşüncesinin sahibi gazeteci Ömer Hünlar Ilık’tan anıtla ilgili bilgiler alan Milletvekili Akgün’e ziyaretinin anısına, anıt işlemeli bir atkı hediye edildi.

Dünya’daki ilk Misafir İşçi Anıtı’nı ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Milletvekili Mevlüt Akgün anıtın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese, Rotterdam Belediyesi’ne ve Hollanda Hükümetine teşekkür etti.

Babasının da 1968-1988 yılları arasında Hollanda’da misafir işçi olarak çalıştığını ve 55 yaş uygulamasından yararlanarak dönüş yaptığını söyleyen Akgün sözlerine şöyle devam etti: ‘Hem çok duygulandım hem de çok onurlandım.

04
februari
2014

Karabekir Paşa çok yönlü insandı

Aydınlar Ocağı’da Kâzım Karabekir Paşa’yı anlatan Dr. Mustafa Güçlü, “Musa Kâzım Karabekir çok yönlü bir insandı. Bu özelliğine rağmen ömür boyu siyasetten yasaklandı” dedi.

Büyük devlet adamı ve siyasetçi Musa Kâzım Karabekir Paşa, vefatının 66. sene-i devriyesinde Konya Aydınlar Ocağı’nda anıldı.

Sille Kültür Evi’nde gerçekleştirilen sohbette, Kâzım Karabekir Paşa’nın hayatını, askerî kişiliği ve siyasî mücadelesi ile yakın tarihimizde yaşanan olayları anlatan Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, 1882 yılında İstanbul Kocamustafapaşa’da doğan Musa Kâzım’ın 26 Ocak 1948 tarihinde ve 66 yaşında vefat ettiğini söyledi. Ali Fuat Cebesoy’la akraba olan Karabekir Paşa’nın
ailesinin Karaman’ın Kâzım Karabekir ilçesinden olduğunu ve babasının Kırım Harbine 16 yaşında gönüllü olarak katılan Mehmet Emin Paşa olduğunu kaydeden Dr. Mustafa Güçlü, Karabekir Paşa’nın annesinin 5 erkek çocuk sahibi Hacı Havva Hanım olduğunu belirtti.
Sohbette Osmanlı’nın son dönemleri ile yakın tarihimize de ışık tutan Dr. Güçlü, Osmanlı’yı yıkabilmek için 1. Dünya Savaşı’nın çıkartıldığını, İngilizlerin Hilafetin kaldırılmasını, Yahudilerin de Filistin’de İsrail devletinin kurulmasını istediklerini ifade etti.

10
februari
2013

Laleler, Mart Ayında Açacak

Laleler ülkesi Hollanda‘daki rengarenk çiçek tarlaları, gökyüzünden fotoğraflandı. Sanatçı Normann Szkop, kiraladığı küçük bir uçaktan lale tarlalarının gökkuşağı renklerini görüntüledi.

Szkop geçtiğimiz Nisan’da çektiği fotoğrafları Mart ayında ‘Lale tarlalarına kuş bakışı’ adı ile sergilemeye hazırlanıyor. Enerji üreten rüzgar gülleri arasına serpilmiş geniş lale tarlaları ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Hollanda yılda ortalama 4 milyar adet lale soğanı ihraç ediyor.

 

haberler.com

31
december
2012

ESKİ DOSTLAR RESİM SERGİSİ AÇILDI

 

ESKİ DOSTLAR RESİM SERGİSİ AÇILDI
Karaman Belediyesi, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) ve Hollanda Karamanlılar Vakfı’nın (HOKAV) birlikte düzenlediği Eski Dostlar Resim Sergisi Karaman Belediyesi salonundan açıldı. Açılışa Belediye Başkanı Kâmil Uğurlu ve eşi Hilal Uğurlu, HOKAV Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Saygı, Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Projeler Şube Müdürü İkram Dikbaş, KMÜ Rektörü Sabri Gökmen, İl Milli Eğitim Müdürü Bekir Aksoy ve vatandaşlar katıldı.
 Açılışta konuşan Belediye Başkanı Kâmil Uğurlu, “Bu anlamlı resim sergisinin Karaman’da açılmasından dolayı büyük gurur duyuyoruz. Türkiye ve Hollanda arasındaki ilişkilerimiz sadece diplomatik yönden değil dostluk yönünden de önemlidir.  400 yıldır iki halk arasında kurulan dostane ilişkiler bu sürecin daha önemli ve kalıcı olduğunun bir göstergesidir. Belediye olarak burada böyle bir serginin açılmış olmasını çok anlamlı buluyorum. Resim sergisinde emeği geçen başta sanatçılar olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi.
16
oktober
2012

Hollanda’ya İşçi Göçünün Fotoğrafları Amsterdam’da Sergileniyor

Hollanda’ya ilk kez bundan 50 yıl önce ekmek parası kazanmak amacıyla gelen ilk Türk işçilerin fotoğrafları başkent Amsterdam’da sergileniyor.

Hollanda‘ya ilk kez bundan 50 yıl önce ekmek parası kazanmak amacıyla gelen ilk Türk işçilerin fotoğrafları başkent Amsterdam‘da sergileniyor.

Sergide 1964 yılında Sirkeci garından yola çıkan Türk işçilerin yatakhane, iş yerinde çektirdiği fotoğraflar yer alıyor.

İlk işçi göçünden 6 yıl sonra Hollanda‘ya gelen işçilerin başlangıçta çok zor günler geçirdiğini ifade eden Ahmet Çanga, Hollanda halkının çok iyi bir misafirperverlikle kendilerine sahip çıktıklarını söyledi. Çanga, yaşadıklarını şöyle anlattı: “1970 yılında Türkiye‘den Amsterdam‘a gelirken, yanımda bir bavul vardı. İhtiyaç duyacağım her şey içinde idi. Pijama, tıraş fırçası, ayna, havlu, iç çamaşırı, birkaç çift çorap ve gömlek. Yeni bir başlangıç için bunlar benim için yeterli idi. İlk geldiğimizde bizi Amsterdam‘da çok iyi karşıladılar.1970’li yıllar Hollanda‘ya göçün çok hızlı olduğu dönemdi. Biz uçak dolusu bir grup ile geldik.Amsterdam‘da Atatürk kampı denilen bir yere yerleştik. Burası gemi fabrikası NDSM firmasının bulunduğu yerdi. Gemi fabrikasında metal işçisi olarak çalışmaya başladım. Burada üç buçuk yıl çalıştım. Daha sonra bir arkadaşımızın gemide çalışırken aşağıya düşmesi ile, kendimde o korku ve heyecanı yaşadığım için buradan ayrıldım. Bu resimler ile o tarihe dönmüş olduk. Katkıları olan tarih müzesine AmsterdamBelediyesi’ne teşekkürlerimizi iletiyorum.”

Hollandalı Türkler 50 yıldır Hollanda‘nın bir parçası olma mücadelesi verirken, tüm zorluklara rağmen pek çok alanda kendilerinden söz ettiriyor. Hollanda Genç İşadamları Federasyonu’nun Utrecht Üniversitesi‘ne yaptırdığı araştırmaya göre 18 bin Türk girişimci yılda 8 milyar euroluk ciro ile iş yerlerinde 55 bin kişiye istihdam sağlıyor. Hollanda Meclisi’nde Türk kökenli 3 milletvekili var.

 

07
juni
2012

Fener Rum Patriği Bartholomeos, bir dizi ziyaret ve gezilerde bulunmak üzere Karaman’a geldi.

28 Mayıs 2012 Pazartesi günü saat 14:30’da Valilik Makamında gerçekleşen ziyarete Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yanı sıra Belediye Başkanı Dr. Kamil UĞURLU, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa TOKTAY, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Rıza DURU, Anadolu Basın Birliği Başkanı Ali ÜNLÜER, Köyceğiz-Dalyan Doğa Tarih Derneği Başkanı Yücel OKUTUR katıldı.