01
juni
2008

Osman Hamdi Bey’e rekor fiyat

Bu sabah yapılan oryantalist eserler müzayedesinin en nadide parçasını oluşturan tablo, müzayede salonu tarafından 2 milyon 200 bin sterlin başlangıç fiyatıyla satışa sunuldu.

Arttırma sonucunda, tabloyu adı ve milliyeti gizli tutulan bir alıcı 3  milyon sterlin bedelle satın aldı. Tablonun komisyon ce benzeri  masraflarla birlikte alıcıya maliyetinin 3 milyon 380 bin 500 sterlin  olduğu bildirildi.

Bu sabah yapılan müzayedeye, kadar Sotheby’s’de özel bir köşede  sergilenen 1.85’e 1.09 santimetre boyutlarında, kanvas üzerine yağlı  boya tekniğiyle yapılmış tablo Sotheby’s’in oryantalist eserler  müzayedesi için hazırladığı kataloğun da kapağını oluşturuyordu.

Avrupa’nın akademik tarzını benimseyen ilk Türk ressamı olarak bilinen  Osman Hamdi Bey’in bu sabahki satışa kadar Avrupalı bir koleksiyoncunun  elinde bulunduğu bildirilen tablosunda, Türk değerleri ve en son Paris  modasını yansıtan giysileriyle alımlı kumral genç bir kadın resmediliyor.

Halen devam eden müzayedede, diğer iki Türk ressam Naci Kalmukoğlu’nun  “Reclaning Nude” ve Serkis Diraniyan’ın “His Master’s Servant” adlı  eserlerinin de satışa sunulması bekleniyor.

Author: Bülent Yiğittop
Posted in: Kültür-Sanat

Trackback from your site.

Leave a comment