25
juni
2013

‘Gençler arasındaki işsizliği bütçeden ayrı tutun’

Gençler arasındaki işsizlik ile mücadele programlarının finanse edilmesi için, bu programların yüzde 3 olan AB bütçe sınırı uygulamasının dışında tutulması gerekir.

Uluslararası İlişkiler Danışma Kurulu (De Adviesraad Internationale Vraagstukken -AIV) tarafından hazırlanan bir raporda, Gençler arasındaki işsizlik ile mücadele programlarının, AB tarafından sunulan yüzde 3’lük bütçe sınırı uygulaması dâhilinde görülmemesi gerektiği belirtildi.

Buna karşı AIV, AB bütçesi içerisinde özel istihdam programlarının finansmanı için daha fazla bütçe ayrılması gerektiği önerisinde bulundu.

Danışma Kurulu tarafından hazırlanan raporda aynı zamanda Avrupa Yatırım Bankası’nın daha fazla kredi ile küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemesi gerektiği tavsiyesinde bulunuldu.

AIV, yüksek işsizlik ve sosyal dışlanmanın, bazı üye Devletlerde demokratik ilişkiler için bir tehdit olduğuna inanıyor.

“AB, Kuzey ve güney ülkeleri arasındaki kutuplaşma önlememesi halinde kendi geleceği işle oyun oynar” ifadesi bulunan raporda özellikle Avrupa’da daha güçlü bir sosyal politikanın gerekliliğine de vurgu yapılıyor.

© SONHABER.NL

Author: Bülent Yiğittop
Posted in: Haberler

Trackback from your site.

Leave a comment