29
september
2013

Mısırlıoğlu: Tuncel Kurtiz Baba Tarafından Karamanlıydı

Tuncel Kurtiz geçtiğimiz hafta Cuma günü Beşiktaş’taki evinde düşerek vefat etti. Usta tiyatro ve sinema oyuncusun yazının yayına verildiği saatlerde çok sevdiği Balıkesir Güre Beldesi Tahtakuşlar köyünde toprağa verileceği yazılıp söyleniyordu.

28.09.2013 17:53:13

O, 1936 yılında bürokrat babasının görev yaptığı İzmit’te dünyaya geldi. Hukuk, Filoloji, Felsefe, Psikoloji ve Sanat Tarihi bölümlerinde okudu, ancak hiçbirinden mezun olmadı. Tiyatro ve sinemada oyunculuğu seçti. Yurtiçi ve yurtdışını tiyatro turneleri ile dolaştı. Derin kültüre sahip, karizmatik bir entelektüeldi. Elli yılı aşkın tiyatro ve sinema hayatı olan sanatçı, son yıllarda televizyon dizilerinde de rol aldı. “Ezel” dizisindeki “Ramiz Dayı” karakteri ile “herkes ölür yeğen, kimi toprağa gömülür, kimi yüreğe” sözleri dizi severlerin hala kulaklarında ondan bir hatıra olarak kalacak. Son olarak “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde ise “Şeyhül İslam Ebusuud Efendi” rolü ile seyircilerle buluşmuştu. Yurtiçi ve yurtdışında sayısız ödül alan sanatçı her devrin muhalif duruşlu oyuncusuydu.
Sanatçı geçtiğimiz yıl ulusal bir kanalda misafir olarak katıldığı televizyon programında baba tarafından Karamanlı Selanik göçmeni olduğunu, 1910 yılında (Balkan Savaşları öncesinde) Türkiye’ye geldiklerini, annesinin ise Boşnak olduğunu söylemişti.
Tarihi boyunca bağrından önemli devlet adamları, gönül insanları ve sanatçılar çıkaran Karamanın, Karamanlının ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun.

Author: Bülent Yiğittop
Posted in: Duyurular, Hollanda'dan Haberler, Vefatlar

Trackback from your site.

Leave a comment