29
september
2013

Euro Bölgesi güven endeksinde iyileşme

Euro Bölgesi ekonomik güven endeksi beş ay arka arkaya olan bir gelişimin devamı Eylül ayında da yükselişini devam ettirdi.

Euro Bölgesi ekonomik güven endeksi verilerine göre bölge ekonomisindeki güven Eylül ayında da beklenenden daha fazla bir yükseliş gösterdi. Alınan sinyaller bölgede toparlanmanın ivme kazandığına yorumlandı.

Avrupa Komisyonu bölge güven endeksi üzerine yaptığı açıklamada, yönetici ve tüketici güveni endeksi yükselişinin beş ay arka arkaya iyileştiğini ve Eylül ayında da 95.3’ten 96.9’a çıktığını açıkladı.

Euro Bölgesi’nde ikinci çeyrekte 18 aylık durgunluğun sona ermesi üzerine toparlanma sinyalleri arttığı belirtilen açıklamalarda Stoxx Europe 600 Endeksi’nde geçtiğimiz iki ay boyunca yüzde 4’ten fazla yükseldiğine dikkat çekildi.

Tüm bu iyileşmeye rağmen Avrupa halen daha son dört yıllık borç krizinden kurtulamıyor, bunun etkisi olarak da sanayi üretimi düşüyor. Bir de buna yüzde 12,1’lik işsizlik eklendiğinde durum ciddiyetini koruyor.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı MarioDraghi 23 Eylül’de yaptığı bir konuşmada “Güven göstergeleri ve üretim anketleri Euro Bölgesi’nde ekonomik toparlanmanın Temmuz’da zayıf üretime rağmen bu çeyrekte yavaşça devam edeceği beklentilerine destek veriyor. Fakat Euro Bölgesi’nde işsizlik çok yüksek seviyede seyretmeye devam ediyor o yüzden toparlanmanın sağlam bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor” yorumunu yapmıştı.

© SONHABER.NL

Author: Bülent Yiğittop
Posted in: Ekonomi

Trackback from your site.

Leave a comment