01
juli
2008

Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği

İlçe Kaymakamı Kenan Çiftçi, Belediye Başkanı Op.Dr. Mustafa Baloğlu ile Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Başkanı Salih Taner Serin 49.Şenlik programını Kent Müzesi ve Konuk Evi’nde basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu 

Bu yıl 49.’su yapılacak olan Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri’nin programı düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. 

İlçe Kaymakamı Kenan Çiftçi, Belediye Başkanı Op.Dr. Mustafa Baloğlu ve Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Başkanı Salih Taner Serin 49. Şenlik Programını Kent Müzesi ve Konuk Evi’nde basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. 

49. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği 4 Temmuz saat 11.00’de geleneksel tellalın halkı şenliğe çağırması ve Nasreddin Hoca Çömezleri’nin şenlik programını halka dağıtmasıyla başlayacak. Saat 18.00’de yerli ve yabancı halk oyunları gösterileriyle Gülmece Treni karşılanacak.

Temsili Nasreddin Hoca Kadir Çöpdemir 5 Temmuz saat 11.00’de Şenliğe davet edilecek; 11.30’da Akşehir Gölü’nün kaynağı Akşehir Deresi’ne maya çalacak. 

Açık Hava Tiyatrosu’nda şenliğin ilk günü Murat Göğebakan konseri; 6 Temmuz’da Orta Oyunu, yerli ve yabancı halk danslarının gala gösterileri; 7 Temmuz’da Emre Altuğ konseri; 8 Temmuz’da Funda Arar konseri; 9 Temmuz’da Grup Su ve Kubat konserleri; 10 Temmuz’da Ayna konseri yer alacak. 

2008 Yılında Nasreddin Hoca ile ilgili bir çok etkinliğe imza attıklarını belirten Belediye Başkanı Op.Dr. Mustafa Baloğlu “Milli kültürümüzün en önemli şahsiyetlerinden biri olan Nasreddin Hoca’nın ülkemizde ve yurt dışında çeşitli etkinliklerle 800. yaşını kutluyoruz. Bu yılki etkinlikler sadece 5-10 Temmuz Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği ile sınırlı kalmadı. PTT Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla Nasreddin Hoca figürlü pulların tanıtımı Akşehir’de yapıldı. Nasreddin Hoca’yı ve şehrimizi tanıtan birçok televizyon ve radyo programı gerçekleşti. Türkçe Tiyatro yapan ülkelerde düzenlenen tiyatro festivali kapsamında şehrimizde 21-25 Nisan 2008 tarihlerinde gerçekleşen Nasreddin Hoca Çocuk Oyunları Şenliği’nde 5 gün boyunca çocuk oyunları izleyiciyle buluştu.

Başbakanlık Atatürk Kültür Merkezi, Akşehir Kaymakamlığı ve belediyemizin birlikte düzenlediği “21.Yüzyılda Nasrettin Hoca’yı Anlamak” konulu sempozyum 8 – 9 Mayıs 2008 tarihlerinde şehrimizde yapıldı ve 96 bilim adamı katıldı. 17 Mayıs 2008’de Hollanda’da,18 Mayıs 2008 tarihinde de Belçika’da Nasreddin Hoca Şenlikleri düzenlendi.

4-8 Haziran tarihleri arasında ÇEKÜL Vakfı, Eti ve belediyemiz işbirliğiyle ‘Kentler Çocuklarındır’ projesinin Akşehir eğitimi gerçekleşti. Bu eğitimde Akşehirli çocuklara kentimizin kültürel değerleri, mimari yapısı,coğrafi özellikleri konusunda eğitim verildi. Bu eğitim sonunda çocuklarımız kültür elçisi oldu. 30 Haziran–3 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen ‘İstanbul buluşması’nda da çocuklarımız diğer kentlerden gelen kültür elçilerine kentimizi tanıtacak. 800. Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında her ay Nasreddin Hocamız adına çeşitli paneller ve konferanslar düzenlendi.


Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri’nin bu yıl 49.’su gerçekleştirilecek. Şenlik her yıl olduğu gibi bu yıl da 5-10 Temmuz tarihleri arasında Türk ve yabancı misafirlerin katılımlarıyla düzenlenecek.

Şehrimiz birçok sanatçı, bilim adamı, edebiyatçı ve yazar-çizeri bir araya getirecek. Birbirinden renkli etkinliklerin gerçekleşeceği Akşehir’de Nasreddin Hoca bir hafta boyunca aramızda yaşayacak, sevgileri ve umutları ‘dünyanın ortası’na taşıyacak.

Şenlik öncesinde 2 Temmuz’da İstanbul Valiliği İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Beyoğlu Belediyesi’nin katkılarıyla Galatasaray Lisesi önündeki çeşitli animasyon gösterilerinden sonra Temsili Nasreddin Hoca siyasetçiler, sanatçılar ve basın mensupları eşliğinde Taksim Anıtı’na yürüyecek. Öğleden sonra saat 13.00’te The Marmara Oteli’nde, bir basın toplantısı düzenlenecek.

4 Temmuz’da İstanbul’dan Akşehir’e doğru Gülmece Treni yola çıkacak. Sabah 9.00’da Haydarpaşa’dan kalkacak tren 18.00’de Akşehir’de olacak.

5-10 Temmuz tarihleri arasında Akşehir’de devam edecek etkinliklerde bu yıl binlerce misafir katılacak. 

Şenliğin Temsili Nasreddin Hocası son birkaç yıldır olduğu gibi Kadir Çöpdemir. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak Çöpdemir göl yerine dereye maya çalacak.

Murat Göğebakan, Emre Altuğ, Funda Arar, Kubat, Grup Ayna, Grup Su gibi değerli sanatçı ve grupların konser vereceği şenlikte tiyatro gösterileri de izleyiciyle buluşacak.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da konferans, panel gibi bilimsel etkinliklerin yanı sıra dia ve film gösterileri, söyleşiler, yerli ve yabancı halk dansları gösterileri yer alacak.”dedi.

Baloğlu’ndan sonra söz alan Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Başkanı Salih Taner Serin Nasreddin Hoca Şenlikleri’nin 5-10 Temmuz’da yapıldığını ama bunun çalışmalarının aylar öncesinde başladığını, çalışmaların sonucunda da zengin ve anlamlı bir programın ortaya çıktığını ifade etti. 

Basın toplantısında Kaymakam Kenan Çiftçi Nasreddin Hoca’nın 800. doğum yılının 1 Ocak 2008 itibariyle başladığını 31 Aralık 2008 itibariyle de sona ereceğini belirtti. 

5-10 Temmuz’a kadar önemli etkinliklerin düzenlediğini de bildiren Çiftçi “Benim en çok önem verdiğim olay 22 ülkenin onayıyla Akşehir’in Nasreddin Hoca’nın şehri olarak ilan edilmesidir. Bu çok önemli bir gelişmedir.”dedi.

www.pervasiz.com

 

Author: Bülent Yiğittop
Posted in: Kültür-Sanat

Trackback from your site.

Comments (25)

 • 01 juli 2008 at 01:37 |

  Akşehirler ve Akşehir’i sevenleri buluşturan güzel bir şenlik. Ne yazık ki ben bu yıl katılamayacağım.

 • RIDVAN
  11 juli 2008 at 15:46 |

  akşehir’in daha çok gelişmesine katkıda bulunacak olan nasreddin hoca festivalidir.teşekkür ederim

 • 12 juli 2008 at 09:43 |

  Sarıveliler Karacaoğlan’ı Anma ve 2. Sıla Şenlikleri Bugün

  Karaman ilimize bağlı Sarıveliler ilçesinde bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Karaca oğlan’ı anma ve 2. sıla şenlikleri bugün yapılacak.
  Şenlikler öncesinde saat 15.00’de Sarıveliler Barajının temeli atılacak.

  Daha sonra Kültür Ticaret Merkezinin açılışı yapılacak. Saat 19.00’daysa Araştırmacı Yazar ve gazeteci Mustafa Ertaş’ın Karacaoğlan’ın Edebi kişiliği konusundaki söyleşinin ardından folklor ekibinin gösterileri ile Karacaoğlan’dan şiirler ve Ankaralı Yasemin’in katılacağı bir konser etkinliği düzenlenecek.

  (Kaynak http://www.kgrt.net)

  Baskan Osman Sarikaya

 • 14 juli 2008 at 13:27 |

  bun dan daha iyisi olamazki anlatılamaz yaşan ması gerekır ama akşahir bunu çokguzelşekılde anlatıyor ve yaşatıyor teşekurler akşehir kaymakamı na ve belediye başkanına saygılarımla izzet üstüner yunak

 • hüseyin cüce
  16 juli 2008 at 13:46 |

  nasrettin hoca şenlikler cok güzeldi belediye baskanı vekaymakam nasrettin baskanı olmaK ÜZERE TEŞEKKÜR EDERİM belediye baskanı bizleri kırmadını biliyorum kaymakamı sevdigimi söylemek isterim

 • hakan cerikan
  23 juli 2008 at 10:11 |

  nasrettin hoca şenlikler cok güzeldi çok eylendik umarım hersene böyle güzel eylenceler olur nasrettin hoca şenliklerine katılan tüm cocuklara t.ederiz tüm yurtlara yuvara t.ederiz çok güzeldi belediye başkanımıza ve kaymakanımıza çok t.ederiz ayrıca bizi yanlız bırakmadgı için benim yuvama ayrıca cok t.ederiz hereşy güzel hayat güzel yaşamak güzel

 • hakan cerikan
  23 juli 2008 at 10:14 |

  ayrıca apdullah beye çok minnettarız bizi hiç yanlız bırakmıyor çok yardımcı oluyor Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri’nin bu yıl 49.’su gerçekleştirilecek. Şenlik her yıl olduğu gibi bu yıl da 5-10 Temmuz tarihleri arasında Türk ve yabancı misafirlerin katılımlarıyla düzenlenmiş bulunuyor umarım hersaene bu seneki gibi çok güzel çok eylenceli olur

 • 30 juli 2008 at 13:39 |

  BENİM ADIM İREM BEN AKŞEHİRLİYİM VE EMRE ALTUGUN KONSERİNE GİTTİM.AYRICA NASREDDİN HOCA ŞENLİKLERİNDEN VE KONSERE GELEN SANATÇILARI ÇOK SEVİYORUM

 • SUDE
  16 augustus 2008 at 14:48 |

  şenlikler süperdi ama daha süper olan final gecesi grup su idi konser performansları ve bizlerle olan iletişimleri süperdi. size ve grup su’ya ve kubata çok teşekkür ederim. saygılar

 • hüseyin cüce) selcuk myo akşehir
  02 november 2008 at 20:16 |

  sayın:baskanım ve kaymakamın sizleri cok seviyoruz akserin gelişmesi sizin sayesin de oluyor kaymakam fakir insanlara yardım ettiginiz icin tesekkür ederim sizi seviyoruz bizleri sevdgini biliyoruz sosyal yardımlaşma dayanışma kaykama kuruma baglı olan kurullara saygıla selamlıyorum başkanım sizleri kutluyorum temmuz ayında ayna grubu bizleri cok sevdigini biliyoruz sizleri kutluyorum saygı degerbaşkanım ve kaymakam saygılar sevgiler kutlarım

 • sezen
  23 mei 2009 at 15:45 |

  ya 2009 da yapılacak olan şenlikde kimler gelecek ya bir bilgi verseniz

 • hüseyin
  06 juni 2009 at 20:47 |

  bu yıl inşallah 5 10 temmuz nasreddin hoca şenliğine katılıçağım allah izin verirse o yüzden çok mutluğum.ama önceden haberimiz olsa şenlik programından sayın başkandan rica ediyorum.saygılarımla

 • Hortulu
  08 juni 2009 at 15:48 |

  Hocamız Nasıruddin Sivrihisarın Hortu kasabasında doğdu ve Akşehirde vefat etti.Hatta sivrihisarın Seydiler Hamamının Bahçesinde yapılan kazılarda kızı fatma hatuna ait kitabe bile bulunmuştur.

 • gurbertteki aksehirliler
  09 juni 2009 at 19:34 |

  selamlar sevgilerimle baslamak istiyorum belcikanin baskentinde bruxelles bir aksehirli olarak yaziyorum basta onde gelen butun buyuklerimize saygilarima sunuyorum kaymakam beledeye baskani bu nasreddin hoca senliklerinde emegi gecen herkeze tesekkurler bu sene isalllla aksehirde olmak dilegiyle kucak dolusu sevgiler

 • mehmet ergen
  03 juli 2009 at 13:42 |

  2009 şenliklerine katılacak sanatçı çıların adları ve proğram katalağonu tam metnini yayınlayın

 • mehmet ergen
  03 juli 2009 at 13:44 |

  uzaktan gelecekler internetten bakıp katalog akışına ve takib ettiği şürece gelecektir.herkese selamlar

 • ferhat taşbademi
  11 juli 2009 at 19:08 |

  evet gerçektende çok eğlenceli ben bu sene katıldım akşehir halkının arasına büyük bir mutluluk duyuyorum.hele o akşamları mısır yememiz yokmu arkadaşlarla gerçekten neşemize neşe katıyor herkese tavsiye edrimm

 • ferhat taşbademi
  11 juli 2009 at 19:19 |

  çarşılarda herşyler var mısır çanta ben burda müthiş mutluyum.burada biçok şeyin farkına vardım herşey perfect.hr akşam arkadaşlarla haberleşip şenliklere doğru akıyoruz mısır yiyoruz çok güzel.

 • ömür
  12 juli 2010 at 14:17 |

  bence güzel olmadı

 • mine
  16 augustus 2010 at 06:40 |

  5_10temmuzda akşehirdeydim senlikler superdi

 • 17 maart 2011 at 17:42 |

  Aşehirdekilere selamlar.Bende5.7.2010 tarihinde ordaydım süperdi çok güzeldi.

 • ömür
  29 maart 2011 at 08:00 |

  güzel (F)

 • ece yıldırım
  21 juni 2011 at 09:46 |

  ÇoooooooooooooooooooooooKKKKK GüZeLdİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİ

 • 14 maart 2012 at 19:47 |

  çok güzel

 • 23 september 2012 at 18:04 |

  ödevimi sizin sayenizde yaptım teşekkürler …

Leave a comment